Památný den sokolstva 

02.07.2023

Dne 8. října 2023 jsme si připomněli oběti sokolů v boji za svobodu a demokracii. Uctili jsme tuto oběť při příležitosti Památného dne sokolstva. Pietní akt probíhal také v Kamenném Újezdě u Rokycan u pomníku obětem první světové války. Na pietním aktu se účastnili zástupci Obce Místostarostka a náčelnice TJ. Sokol Kamenný Újezd Pavla Karlíková a zastupitel obce Martin Blecha, dále se účastnila starostka T.J. Sokol Kamenný Újezd ses. Hana Šmolíková. V podvečer jsme si oběti sokolské perzekuce připomněli při vypouštění svíček na vodní hladinu řeky Klabavy.d

Pietním aktem symbolicky uctíváme nejen 5 000 sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v první světové válce v řadách československých legií a v řadách třetího protikomunistického odboje.

Také jsme v pátek poprvé za 85 let vyvěsili Sokolskou vlajku.

Odpoledne oběti sokolské perzekuce z první světové války, druhé světové války a komunismu uctili u památníku obětem první světové války čestnou stráží našich malých sokolů ses. Julii Reichovou a br. Matějem Kováčem. Pietní akt vedl br. Radek Želina a ses. starostka Sokola Hana. Šmolíková. Na úvod zazněla hymna České republiky, poté Sokolská a následovalo pokládaní květin.

Na sále obecního úřadu bylo připraveno malé pohoštění nejen pro sokoly ale pro širokou veřejnost. Probíhalo promítání filmu k historii "akce Sokol" k noci 7-8.10.1941.

Setkání zakončil Večer sokolských světel. Vzpomínková akce má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast. Naše obec pouštěla za naše dva sokolské bratry Čuříka a Peška. Bylo vypuštěno 34 svíček.

Poslanci Památný den sokolstva mezi oficiální významné dny zařadili v roce 2019. Datum 8. října bylo pro památný den zvoleno jako připomínka tragických událostí v roce 1941, kdy byla na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha rozpuštěna Česká obec sokolská a její majetek zabaven. V noci na 8. října 1941 gestapo zatklo na 1 500 sokolských činovníků. Byli mučeni, vězněni a nakonec deportováni do koncentračních táborů.

Sokolská organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Sokolové stáli u zrodu československých legií i samostatného Československa, za svobodu země bojovali v domácím i zahraničním odboji během druhé světové války i po ní. Sokolské hnutí již potřetí po převzetí moci zakázali komunisté, činnost obnovilo až po roce 1989. V současnosti má Česká obec sokolská víc než 160 tisíc členů.