Národní technické muzeum
Vzpomínám na ty doby, kdy nás naši rodiče brávali coby předškolní či lehce školní děti do pražského technického muzea a my byli doslova u vytržení z toho všeho, co jsme tam mohli vidět? Proto jsem dopřál svým vlastním (i sokolským) dětem ty samé nezapomenutelné zážitky. Naše jednota tedy uspořádala 25.6.2023 vláčkem výlet právě do tohoto muzea. Celkem se výletu účastnilo 13 dospělých a 7 dětí.
Pravdou je, že v těch dobách ještě nebyl internet a odborné publikace byly jen těžko k sehnání. Dnešní dospívající technické typy to mají mnohem jednodušší – sednou k počítači a najdou si přesně ta data, která potřebují. Jenže, přiznejme si to, není nad to vidět technické zázraky pěkně zblízka, navíc s možností osahat si je a to tedy jak které.
Národní technické muzeum, které najdeme mezi Letnou a nábřežím – zhruba na úrovni poloviny Letenského tunelu, nedávno oslavilo 100 let své existence. V praxi to znamená, že pomáhá přiblížit technické vynálezy již pěti generacím. Zpočátku bylo technické muzeum spíše dobrovolnickým spolkem naší předprvorepublikové inteligence, především profesorů VŠT, za spolufinancování našich předních bank a výrobních závodů, a až teprve v padesátých letech minulého století přešlo pod správu státu. Technická paměť našeho národa, jak někteří národní technické muzeum nazývají, si za těch 100 let prožilo své – od první světové války až po okupaci soudruhy z východu – každá doba mu uštědřila nějakou tu ránu. Ale přežilo a dnes se těší výbornému zdraví a neutuchajícímu zájmu návštěvníků. Výprava do technického muzea rozhodně stojí za to a na své si kromě malých badatelů jistě přijdou i jejich rodiče.
Není tomu také tak dávno, co celý objekt prošel důkladnou rekonstrukcí a nyní se může pochlubit ještě většími a modernějšími expozicemi. Kromě variabilních výstav a konferencí na různá témata zde najdeme pět stálých expozic na téma Astronomie, Tiskařství, Architektura a stavitelství, Fotografie a Doprava. Při naší návštěvě byla expozice rozšířená o Český (Československý) rozhlas a Českou (Československou) televizi - zde si každý mohl vyzkoušet televizní studio. Dále byla možnost také herny pro děti, kde jsem si vzpomněl na své první stavebnice značky "Merkur".
Z dob mého dětství si pamatuji , když jsem do NTM vstoupil poprvé neskutečně krásný vlak a nad hlavou letadla. Tato vzpomínka se mi vrátila po 30 letech.
Jak asi vznikl první automobil? i toto se dozvíte NTM...
Tak kupříkladu v oddělení dopravy nalezneme autentické historické motocykly a automobily (našich prezidentů například automobil T.G. Masaryka), letouny, lokomotivy diplomatické vozy (z dob Rakousko-Uherské monarchie). V původním stavu, tak jako by právě vyjely z továrny nebo jak se používali. A nebude chybět ani detailní popis všech parametrů, majitelů a informací k exponátu. Oproti tomu "fotografický koutek" má pro své návštěvníky připravenou obsáhlou expozici zachycující vývoj fotografie i fotografických přístrojů od samého počátku až do dnešní doby.
Dalším, neméně zajímavým technickým oddělením, je část s názvem "Architektura, stavitelství a design". Zde nás upoutají zajímavé a světově proslulé architektonické modely, plány či projekty, zachycující vývoj českého stavitelství od poloviny 19. století až do současnosti.
Vyjma technických dopravních skvostů bude pro dětské návštěvníky asi nejzajímavější výstavní část "astronomie", kde se poutavou formou seznámí s historií lidského zkoumání vesmíru, a to už od doby středověku. K vidění jsou zde i dobové hvězdné mapy a nákresy, tak jak si naši předkové představovali (mnohdy zcela správně, přesto že se pohybovali v teoretických rovinách) fungování vesmíru a pohybu vesmírných těles.
Humanitně zaměřené typy zaujme unikátní expozice věnující se vzniku a vývoji tiskařství. Víte, jak vznikla první kniha? A jak se její osud dále vyvíjel? Tak tady se to všechno dozvíte, poutavou a naučnou formou.
Návštěva Technického muzea je ideální pro rodinný výlet v každé době. Za každého počasí zde můžete strávit mnoho příjemně strávených hodin, a máte dostatečný prostor ke vzdělání svých ratolestí. Kdo ví, třeba se tu přiučíte něco víc i vy sami.